BÜYÜK ORTA ASYA TURU -

Önceki Sayfaya Dön
 

BÜYÜK ORTA ASYA TURU: ÜÇ ÜLKE BİR ARADA

ÖZBEKİSTAN - KAZAKİSTAN - KIRGIZİSTAN

Taşkent - Semerkand - Buhara - Hive - Almatı - Türkistan - Çimkent - Otrar - Bişkek - Balasagun - Issık Gölü

 
BU GEZİYİ 2006 YILINDAN BU YANA gerçekleştiriyoruz.       
                                                                                                                                   
ÖZBEKİSTAN’da TAŞKENT’te mimarileriyle göz dolduran Emir Timur Külliye, Kokeldaş, Kaffal Şaşi Medresesi, Tilla Şeyh Cami, Barak Han, Ali Şir Nevai külliyesi, SEMERKAND’da nefes kesen güzelliğiyle Registan Meydanı ve Külliyeler, Timur’un ailesinin ve komutanlarının etkileyici kabirlerinin olduğu Şahi Zinde, Bibi Hanım Türbesi ve Külliyesi, Uluğ Bey Medresesi, Uluğbey Rasathanesi, BUHARA’da Nakşibendi Hazretleri, Leb-i Havuz Külliyesi, Bolo Havuzu, Mir Arab, Kalan Minare, Buhara Emirliğinin Merkezi Ark Kalesi ve HİVE

KAZAKİSTAN’da ALMATI’da Pantiov Meydanı, Kazak Devlet Müzesi, Almatı’nın en yüksek tepesi Kök-Tebe, Kazak-Hun Etnik Parkı, TÜRKİSTAN’da harika bir mekan Hoca Ahmed Yesevi Külliyesi ve Türbesi, Kervansaray Silsilesi, ÇİMKENT’te Kazakistan Bağımsızlık Parkı, Abay Külliyesi, Kentin tamamının UNESCO Miras Listesinde yer alan OTRAR

KIRGIZİSTAN’da BİŞKEK’te sadece Sovyet politburo üyelerinin girdiği bir doğa harikası Ala-Archa Parkı, AlaToo Meydanı, Lenin Heykelinin bulunduğu eski Meydan, Manas Kompleksi, ISSIK GÖLÜ’nde Issık Gölü kenarındaki Çolpan Ata sayfiye alanı, dünyanın en yüksek ikinci dağ gölü olan Issık Gölü’nde tekneyle gezinti
 
   
 
KAYIT İÇİN 
ÇAĞRI MERKEZİMİZ ya da WHATSAPP ÜZERİNDEN
İRTİBATA GEÇEBİLİRSİNİZ
 

KAYIT İÇİN:

 

16 Ağustos 2024 Cuma: TÜRKİYE – BİŞKEK 
Türkiye’nin diğer şehirlerinden gelen yolcularımızla İstanbul Havalimanı (Yeni) Dış Hatlarda buluşma. Bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları (THY) ile 20:25’te Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e uçuş. Saat 04:30’da Bişkek’e varış. 

 

17 Ağustos 2024 Cumartesi: BİŞKEK – ISSIK GÖLÜ
Bişkek Havalimanındaki işlemlerin ardından sabah kahvaltısı. Issık Gölüne geçiş (120 km). Otelimize yerleşme, İkindi vaktine kadar dinlenme. İkindi vakti, İslam Öncesi Türk Tarihinde ve Türk efsanelerinde önemli bir tutan ve aynı zamanda doğal güzelliğiyle meşhur olmuş Issık Gölünü geziyoruz: Issık Gölü üzerinde tekne turu ve Issık Gölünün kenarında Çolpan Ata’da geziyoruz. Akşam yemeği otelimizde

 

18 Ağustos 2024 Pazar: ISSIK GÖLÜ - BİŞKEK
Kahvaltının ardından Issık Gölü’nden ayrılıp Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e hareket. Yol üzerinde Karahanlı Devleti’nin başkenti Balasagun’da Burana Kalesi ve Karahanlılar döneminden kalan şehri geziyoruz. Türk efsanelerinde bahsedilen önemli coğrafi mekanlarından Tanrı Dağları’nı (Çinlilerin Tianşan Dağları ismini verdikleri) paralel bir şekilde takip ederek Bişkek’e varış ve Bişkek gezileri: Kırgız askerilerinin tören meydanı AlaToo Meydanı, Zafer Meydanı, Lenin heykelinin bulunduğu Eski Meydan, Kırgızistan’ın en canlı meyve, sebze ve kıyafet pazarı Oş Pazarı, sadece Sovyet politbüro üyelerinin girişine izin verilen,  rengarenk ardıç anlamındaki AlaArcha Milli Park’ta doğanın tadını çıkarıyoruz. Akşam yemeği Kırgız ve Orta Asya yemeklerinin sunulduğu yöresel restauranttadır. Bişkek’teki otelimizde konaklama.  

 

19 Ağustos 2024 Pazartesi: BİŞKEK – ALMATI 
Sabah kahvaltısının ardından Bişkek’ten Kazakistan’ın eski başkenti Almatı’ya hareket (190 km). Çinlilerin “Çu Nehri” üzerinde kurulu Kırgızistan ve Kazakistan sınır işlemlerinin ardından Almatı’ya varış. Otelimize yerleşme ve dinlenme. Öğleden sonra Almatı gezileri: “Yurt” adı verilen Kazak çadırlarından kurulmuş Etno Park’ta Kazak yöresel halk oyunları olan “Atlarla Kuşatmak” ve “Kız Yakalamak” isimli gösterileri öğle yemeği eşliğinde izliyoruz. EtnoPark’tan sonra Orta Asya’nın en gösterişli kilisesi olarak kabul edilen Rus Yükseliş Kilisesini ve Türkiye tarafından yaptırılan Almatı Ulu Camisini geziyoruz. Yerel bir restoranda alacağımız akşam yemeğiyle Kazak mutfağının tadına bakıyoruz. Geceleme Almatı’daki otelimizde.

 

20 Ağustos 2024 Salı: ALMATI – TÜRKİSTAN
Kahvaltının ardından Almatı gezimize devam ediyoruz. Almatı’da yer alan ve devasa yapısıyla dikkat çeken Sovyet Komünist Parti Merkezi, Kazak Devlet Müzesini geziyoruz. Daha sonra Almatı’nın manzarasının seyredildiği Kök Tebe (Gök Tepe) Parkına çıkıyoruz. Almatı’nın dağlarla çevrili manzarasının seyrettikten sonra serbest vakit. Almatı Havalimanına geçiş yapıyoruz. Saat 17:00’de Almatı’dan Kazakistan’ın Türkistan şehrine uçuş (1 saat). Daha sonra Türkistan’daki lüks otelimizde konaklama. Akşam yemeği. 

 

21 Ağustos 2024 Çarşamba: TÜRKİSTAN – ÇİMKENT – OTRAR – TAŞKENT
Kahvaltının ardından Türkistan’da bulunan ve Timur’un inşa ettirdiği Özbek mimarisinin zirve dönem eserlerinden olan Hoca Ahmed Yesevi Külliyesi ve Türbesini geziyoruz: Hoca Ahmed Yesevi’nin öğrencilerinin türbeleri, Hoca Ahmed Yesevi’nin 63 yaşından sonra inzivaya çekildiği çilehane ve diğer yapıları geziyoruz. Türkistan’da yer alan ve büyüklüğüyle dikkat çeken Büyük Kervansaray gezisi. Türkistan’dan Çimkent’e geçiş (75 km). Yol üzerinde UNESCO Dünya Miras Listesinde yer olan eski adı Farab olan Otrar kenti ve kalesi (Otrar Farabi’nin doğduğu, Emir Timur’un vefat ettiği kent). Çimkent’te Sovyetlerin bölgedeki en önem verdiği ve günümüzdeki ismiyle Bağımsızlık Parkını geziyoruz. Çimkent’ten Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e hareket (80 km). Yol boyunca uçsuz bucaksız uzanan stepleri seyrediyoruz. Taşkent’te otelimize yerleşme. Akşam yemeği.

 

22 Ağustos 2024 Perşembe: TAŞKENT
Kahvaltımızın ardından Taşkent gezimize başlıyoruz: Şehrin en merkezi yeri olan Emir Timur Meydanı, ülkenin en büyük müzesi olan ve işinde Özbekistan tarihine dair nadir eserler barındıran Büyük Timur Müzesi günümüzde OrtaAsya’nın ilahiyat okulu olarak kullanılmaya devam eden Kokeldaş Medresesi, Hz. İmam Cami ve Hz. Osman döneminden kalan Kuran-ı Kerim müshafı, eski dönemde Taşkent’in önemli ticaret merkezlerinden Barak Han, Ali Şir Nevai Külliyesi ve  Taşkent’in en canlı alışveriş mekanı olan “Çarşu Pazar”. Akşam yemeği ve geceleme Taşkent’teki otelimizde.

 

23 Ağustos 2024 Cuma: TAŞKENT-SEMERKAND
Kahvaltımızın ardından Taşkent tren istasyonuna geçiyoruz. Taşkent’ten Semerkand’a hızlı tren Afrosiab ile geçiş. Saat 10:45’te Semerkand’a varış. Adeta açık hava müzesi olan Semerkand gezimiz iki gün boyunca sürecek: Özbeklerin en büyük lideri ve 1402 yılında Ankara Savaşı’nda Osmanlı Devleti ile savaşan Emir Timur Külliyesi ve Kabri (Gur Emir), güzelliğiyle büyüleyen Orta Asya Türk mimarisinin en büyük eseri olan, Uluğ Bey tarafından inşaatına öncülük edilen  Registan Meydanı, Altın Cami, Uluğbey, Tilla Kari ve Şirdar Medreseleri, Bibi Hanım Medresesi. Timur’un ailesi ve komutanlarının kabirlerinin bulunduğu, mimarisiyle hayran bırakan Şah-ı Zinde. Akşam yemeği. Geceleme Semerkand’daki otelimizde. 

 

24 Ağustos 2024 Cumartesi: SEMERKAND 
Sabah kahvaltısının ardından UNESCO Dünya Kültür Başkenti seçilen Semerkand gezilerimize devam ediyoruz: Dünyanın en önemli uzay bilimcilerinden kabul edilen Uluğ Bey’e ait Uluğbey Rasathanesi, tarihi Hazret Hızır Cami, en önemli hadis alimlerinden İmam Buhari ile Türklerin itikadi açıdan örnek aldıkları İmam Maturidi’nin tarihi külliyelerini ve kabirlerini ziyaret ediyoruz. Semerkand’da Özbek yemeklerinin sunulduğu yerel restoranımızda akşam yemeği. Geceleme Semerkand’daki otelimizde.

 

25 Ağustos 2024 Pazar: SEMERKAND – BUHARA
Kahvaltı. Buhara’ya hareket. Öğle saatlerinde Buhara’ya varış. Buhara gezileri: UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Buhara’nın ilk ve en eski minaresi olan Kalan Minaresi, Mir Arap Medresesi, Poyi Kolon, Buhara Emirliği’nin idari merkezi ve Emirlik’in adeta “Topkapı Sarayı” olan Ark Kalesini, Lebi Havuz Camisini, Bolo Havuz Camisini geziyoruz. Akşam yemeği. Geceleme Buhara’daki otelimizde. 

 

26 Ağustos 2024 Pazartesi: BUHARA  - HİVE
Sabah kahvaltımızın ardından Buhara gezimize devam ediyoruz: Bolo Havuz meydanını, Buhara’nın önemli merkezlerinden ve Sufiliğin en önemli öncülerinden Nakşibendi’nin külliyesini ve türbesini ziyaret ediyoruz. Buhara’dan Hive’ye geçiş. Otelimize yerleşme. Akşam yemeği.

 

27 Ağustos 2024 Salı: HİVE
 Sabah kahvaltısı sonrası Hive gezisi: Içhan Kala Kompleksi, kısa minare anlamına gelen Kalta Minor, Shergazi Han Medresesi, Alla Kuli Khan Medresesi, Ala-Kulihan Türbesi, Cuma Camisi ve Minaresi, Abdullah Han Medresesi, Said Alauddin Türbesi. Akşam yemeği. Geceleme Otelimizde

 

28 Ağustos 2024 Çarşamba: HİVE – TÜRKİYE
Hive’den Ürgenç Havalimanına transfer. THY ile 07:50’de İstanbul’a uçuş. 14:00’de İstanbul’a varış.

 

 
 
İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI 
2.690 USD
Tekli Oda farkı: 295 USD
 
 
ÜCRETE DAHİL HİZMETLER
 
• THY ile gidiş dönüş uçak bileti
• 4 ve 5 yıldızlı otellerde 11 GECE konaklama
• Almatı-Türkistan uçak bileti
• Taşkent – Semerkand Afrosiab hızlı tren
• Programda belirtilen tüm müze giriş ücretleri
• Programda belirtilen tüm geziler
• Tur boyunca Sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri. Etkinliklerin olduğu günlerde öğle yemekleri
• Lüks araçlarla programda belirtilen tüm transferler
• Programda belirtilen öğle yemekleri
• Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası
• Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmeti
• Sefir Turizm uzman rehberlik hizmeti
• Üç ülke için giriş-çıkış vergileri
 
ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR
• Yurtdışı çıkış harcı (150 TL)
• Yemeklerde ve otellerde alınan ekstralar ve bahşişler
• Fazla bagaj ücreti

 

 
 

Tur Hakkında


Bu tur uçak ile yapılmaktadır.


Fiyata Dahil Hizmetler

THY ile gidiş dönüş uçak bileti

4 ve 5 yıldızlı otellerde 11 GECE konaklama

Almatı-Türkistan uçak bileti

Taşkent – Semerkand Afrosiab hızlı tren

Programda belirtilen tüm müze giriş ücretleri

Programda belirtilen tüm geziler

Tur boyunca Sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri. Etkinliklerin olduğu günlerde öğle yemekleri

Lüks araçlarla programda belirtilen tüm transferler

Programda belirtilen öğle yemekleri

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmeti

Sefir Turizm uzman rehberlik hizmeti

Üç ülke için giriş-çıkış vergileri


Rezervasyon Yap